logo

ÜRETİM

MADEN

KAZAN SODA ELEKTRİK maden birimi; proses tesisinin hammaddesi olan trona çözeltisini sağlayacaktır.

Maden işletmesinde, ortalama 600 metre derinlikte yataklanan trona cevheri, açılan üretim kuyularından yapılacak sıcak su enjeksiyonu ile çözündürülerek tesiste işlenerek trona çözeltisi elde edilecektir. Kazan Soda Elektrik dünyanın ikinci büyük trona rezervine sahiptir.

PROSES

Ankara'nın Kazan ve Sincan ilçe sınırlarında bulunan trona (Sodyum Seskikarbonat Na2CO3 NaHCO3 2H2O) madeni güvenli ve çevreci bir madencilik tekniği olan, çözelti madenciliği ile çözelti şeklinde yeryüzüne çıkarılmaktadır.

KAZAN SODA ELEKTRİK proses birimi üretim hatlarında; monohidrat prosesine tabi tutulan çözelti Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat ürünlerine dönüştürülerek, yılda 2,5 milyon ton Ağır Soda Külü ve 200.000 ton Sodyum Bikarbonat üretimi yapılacaktır. Bu ürünler başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilecektir.

KOJENERASYON

KAZAN SODA ELEKTRİK bünyesinde 379 MWe kurulu güce sahip doğalgaz kojenerasyon santrali bulunmaktadır.Tesis ihtiyacının fazlası elektrik üretimi ile Türkiye’nin enerji ağına katkı sağlayacaktır.