logo

HAKKIMIZDA

KAZAN SODA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.; Türkiye'de maden, enerji ve medya sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan CİNER Grubu'na ait bir kuruluştur. KAZAN SODA ELEKTRİK, Avrupa'nın en büyük doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat üreticisi olacaktır .

Ankara’nın kuzeybatısında konumlanan KAZAN SODA ELEKTRİK, maden, proses ve kojenerasyon santrali olmak üzere 3 ayrı birimden oluşur. Projenin yatırım bütçesi 1,5 Milyar ABD Doları'dır.

KAZAN SODA ELEKTRİK tesisinde; yılda 2,5 milyon ton Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve 200.000 ton Sodyum Bikarbonat üretilecektir.

Cam üretiminden kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve Sodyum Bikarbonat; başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli ölçüde ihracat geliri sağlanmış olacaktır.

KAZAN SODA ELEKTRİK; sektörel gelişmeleri yakından takip eden, madencilik, enerji ve atık yönetimi konularında çevreci ve sürdürülebilir politikalar izleyen bir üretim tesisi olacaktır. KAZAN SODA ELEKTRİK tesisinde, doğrudan yaklaşık 1.000 kişiye dolaylı olarak ise yaklaşık 2.000 kişiye, iş olanağı sağlanacaktır.